بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی | 35 - 34 28 31 31 - 031

انواع روکش دندان و ایمپلنت

انواع روکش دندان و ایمپلنت

انواع روکش دندان :

روکش دندان معمولی pfm بطور معمول دارای یک بیس فلزی هستند که روی آنها چینی ، پخته شده و پوشیده می شود.
عیب این روکش ها نیاز آنها به تراش بیشتر دندان پایه و کدر بودن آن به علت دیده شدن سایه فلز از روی لایه نازک چینی است. در ضمن لبه این روکشها در قسمت لثه تیره رنگ بوده و موجب تغییر رنگ لثه می شود. با سیستم جدید روکش های تمام سرامیک ، دیگر از تیرگی و سیاهی اطراف لثه خبری نیست .

باتوجه به اینکه در این روکشها فریم فلزی وجود ندارد، زیبایی و رنگ این روکش ها نسبت به روکش های معمولی بسیار بهتر و مشابه با دندانهای طبیعی می باشد ، در صورتیکه روکش های معمولی رنگ مصنوعی و حالت گچی دارند.
در ضمن روکش های معمولی سائیدگی بیشتری روی دندانهای مقابل خود ایجاد می کنند ولی روکشهای تمام سرامیک سائیدگی مشابه دندان های طبیعی دارند.

نکته دیگر آنکه سیستم های مختلف روکش های تمام سرامیک دقیقا مشابه سیستم های لامینیت سرامیکی است.

انواع متدهای نوین روکش دندان و ایمپلنت

در زمان جایگزینی ایمپلنت با توجه به کیفیت و کمیت استخوان موجود و مناسب بودن بقیه فاکتورها امکان بارگذاری فوری بر روی فیکسچر ایمپلنت وجود دارد.
روشهای مختلفی را می توان برای ساخت روکش موقت آکریلی انجام داد که شامل :

1- روشهای متداول که می توان از اباتمنتهای تیتانیومی بطور مستقیم در داخل دهان تراش داد و سپس توسط روکشهای آکریلی از قبل آماده توسط آکریل Cold cure برای بیمار روکش موقت ساخت.

2- قالبگیری در حد فیکسچر به روش Close Tray که با این تکنیک می توان به بیمار هم روکش موقت پیچ شونده تحویل داد و هم به شکل سمان شونده روکش موقت ساخت.

3- تکنیک Surgical Index که در این روش با استفاده از استنت جراحی بیمار توسط آکریل Duraly به ترانسفر کوپینگ وصل شده و بطور غیر مستقیم لابراتوار آنالوگ فیکسچر را در کست اولیه بیمار وارد می کند .

سپس تکنسین با روشهای مختلف می تواند هم به شکل موقت پیچ شونده و استفاده از اباتمنتها ی موقت پلاستیکی یا فلزی روکش موقت را آماده کند.

4- تکنیک مستقیم : در این روش اباتمنت موقت پلاستیکی یا فلزی مستقیم پس از جایگزینی فیکسچر در داخل دهان منتقل می شود و بعد مجدداً به چند روش مختلف روکش موقت پیچ شونده یا سمان شونده آماده می شود.

در این سخنرانی کلیه تکنیکها توسط Case های متعدد به طور کامل شرح داده خواهد شد تا دندانپزشکی به راحتی قادر به درک گزارشهای کلینیکی روشهای مختلف و کاربرد آن در مطب شخصی خود باشد.

بازسازی تاج دندان با استفاده از روکش قدیمی

هدف: با توجه به ملاحظات اقتصادی بیماران می توان از روکش قدیمی بیمار که از لحاظ زیبایی و فانکشن در شرایط مطلوب می باشد جهت ترمیم تاج استفاده نمود.
روش بررسی: با لحاظ کردن تکنیک های مختلف پین گذاری(fiberpost) و ملاحظات مربوط به آن (طول ریشه و انتخاب پین مناسب چه از لحاظ ارتفاع وچه از لحاظ قطر) می توان امیدوار بود که با این روش بیلداپ (بازسازی) تاج از بین رفته اطمینان بخش خواهد بود .

با انتخاب پین داخل کانال مطلوب می توان پس از تمیز کردن داخل روکش قدیمی واستفاده از lubricant (مثل بیوفیلم که filmthickness آن حداقل است ) داخل روکش را با یکی از مواد ترمیمی dualcure (مثل hard core) پر نموده، روکش پر شده را بر روی ریشه ي پین گذاری شده قرار داد. پس از برداشتن اضافات و curing کامل، روکش به جهت وجود lubricant به راحتی برداشته می شود .

آنچه بدست آمده تاج دندان بازسازی شده ای است که به طور کامل با روکش قدیمی منطبق می باشد.پس از تمیز نمودن تاج و داخل روکش با استفاده از سمان دائم مانند panavia که کمترین امکان leackage را دارد روکش، سمنت می شود.
قابل ذکر است که تمام این مراحل در یک جلسه درمانی امکان پذیر خواهد بود و گاهی حتی بدون بی حسی و وارد نمودن استرس اضافی به بیمار وبا کمترین هزینه درمانی ممکن برای بیمار انجام می شود.

بهترین نوع روکش دندان کدام است ؟

بهترین نوع روکشها، روکشهای تمام فلزی با فلزات قیمتی و به عبارتی روکشهای تمام طلا میباشند که زیبایی را تامین نمیکنند. بعد از آنها روکش دندان زیرکونیا در سطح بسیار بالایی از کیفیت میباشد.

روکش دندان عصب کشی شده

زمانی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان، به شدت آسیب دیده و با ترمیمهای معمول قابل پر شدن نیست، یکی از مواردی که این موضوع را باعث میشود، بعد از عصب کشی ( درمان ریشه ) است.

چرا که دندانی که نیاز به روت کانال دارد ، نه تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست داده بلکه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده میشود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین می رود. روکش با محافظت دور تا دور دندان آن در برابر نیروهای افقی و عمودی مستحکم ساخته و مانع از شکنندگی آن میشود.

انواع روکش دندان و ایمپلنت
Call Now Button طراحی سایت ، طراح وب سایت